תושבי העיר שדרות ואחרים אשר נפגעו בגופם ובנפשם מטילי הקאסם יכולים לתבוע פיצויים על נזקיהם

*מאת עו"ד תומר בכר

 

 

 

למרבה הצער, גם לאחר שהושלמה תוכנית ההתנתקות מעזה, ממשיכים טילי הקאסם לפגוע בשטח ישראל ובמיוחד בעיר שדרות.

 

רבים מתושבי העיר, מוצאים עצמם כמעט מידיי יום ולילה, תחת מטחי הטילים ולעיתים קרובות ללא כל אפשרות להתגונן מפני פגיעותיהם.

 

אמנם למזלנו, לרוב מסתיימים אירועים אלו ללא פגיעות בגוף אך לעיתים קרובות, תושבים רבים נפגעים בגופם ובנפשם בעקבות נחיתת הטילים בסמוך אליהם או לבני משפחתם.

 

כל מי שנפגע בנפשו או בגופו מאירוע נחיתת טילי הקאסם, וחושב כי נגרם לו נזק נפשי, רשאי לתבוע פיצוי מן המדינה במסגרת הביטוח הלאומי כנפגע פעולת איבה. על הנפגע למלא טופס תביעה מתאים אותו ניתן להוריד מאתר האינטרנט של אתר המוסד לביטוח לאומי או לקבל בכל סניף של המוסד לביטוח לאומי, למלא בטופס את הפרטים הרלוונטיים ולצרף אליו את המסמכים הרפואיים המעידים על חומרת הנזק שנגרם ועל הקשר שבין הנזק ובין אירוע נפילת הטילים.

 

אם לא ימצאו סיבות כלשהן ע"י המוסד לביטוח לאומי לדחות את התביעה, יוזמן הנפגע לבדיקה ע"י וועדה רפואית, אשר תקבע את שיעור הנכות שנותרה לו בעקבות האירוע, ובהתאם לגובה הנכות שתקבע, יקבל הנפגע את הפיצויים המגיעים לו. אולם, למרבה הצער, עשרות תביעות שכאלו, אשר מגישים הנפגעים, נדחות ע"י הביטוח הלאומי בגלל "טעויות" בצורת מילוי טופס התביעה ובאופן ניהול התיק באופן כללי מול הרשויות.

 

על מנת להבטיח את מימוש כל זכויותיו של הנפגע, רצוי להתחיל את כל ההליך מול המוסד לביטוח לאומי בעזרתו של עורך דין המתמחה בתחום זה, שכן הנפגע רשאי להיות מיוצג ע"י עורך דין לאורך כל הדרך, החל משלב מילוי טופס התביעה ועד לייצוג במעמד הועדה הרפואית ובמידת הצורך גם בשלב הערעור לוועדה רפואית לערערים ואח"כ אפילו לבית הדין לעבודה.

 

מאחר וברוב המקרים, עורכי הדין העוסקים בייצוג נפגעי פעולות איבה, גובים את שכר טרחתם באחוזים בסוף הטיפול בתיק, לאחר שהנפגע קיבל את הפיצוי המגיע לו. לכן, לא צריכה להיות כל התלבטות בנוגע לשאלה האם להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה, שכן אם עורך הדין אינו מצליח בעבודתו, הנפגע לא מחויב לשלם לו שכר הטרחה.

 

את התביעה רצוי להגיש בהקדם האפשרי לאחר האירוע, כאשר הנזק הרפואי כבר התגבש. המתנה ממושכת לפני הגשת התביעה עלולה להביא לדחייתה בטענה של התיישנות, שיהוי וכד'. לכן, כל מי שרואה את עצמו כנפגע בעקבות נחיתת טילי הקאסם או אירועי איבה אחרים, כדאי שיקדים, יגיש את תביעתו ויעמוד על מימוש זכויותיו.

 

 

*הכותב הינו עו"ד העוסק בתחום הנזיקין וייצוג תובעים שנפגעו בתאונות.

*האמור לעיל אינו בגדר ייעוץ משפטי ואינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בצורה כלשהי.

  ליצירת קשר עם עו"ד תומר בכר לחץ כאן