מתי תתישן תביעה בשל רשלנות רפואית בלידה ?

*מאת עו"ד תומר בכר

 

החוק בישראל קובע כי בדרך כלל תביעה בגין נזקי גוף תתישן כעבור 7 שנים מיום קרות האירוע אשר גרם לנזק. או במילים אחרות, עפ"י החוק, הנפגע יכול להגיש את התביעה כנגד המזיק רק במהלך התקופה של 7 השנים הראשונות לאחר קרות האירוע שגרם לנזק.

אולם, במקרים בהם הנפגע הינו קטין, קובע החוק כי ספירת 7 השנים עד התיישנות התביעה תחל רק בהגיע הנפגע לגיל 18 שנה, דהיינו, תביעתו של הקטין תתישן רק בהגיעו לגיל 25 שנה ולכן בכל יום עד אותו מועד, יוכל הקטין להגיש את תביעתו לביהמ"ש.

יוצא אפוא כי במקרים שבהם נגרמו נזקי גוף לתינוק, כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך הלידה, יוכל הנפגע (התינוק) להגיש את תביעתו (אם בעצמו ואם באמצעות הוריו או אפוטרופסיו) עד הגיעו לגיל 25 ובמקרים מסוימים אפילו מעבר לכך.

השהות הארוכה שנותן החוק להגיש תביעות שכאלו, הינה אחת הסיבות לכך שתחום הרשלנות הרפואית בלידה הינו התחום הרפואי שבו מוגשות התביעות הרבות ביותר, שכן גם הורים שלא היו מודעים במשך זמן רב לכך שנזקיו של ילדם נגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך לידתו, יוכלו ברוב המקרים להגיש את התביעה בשמו מבלי להתמודד עם בעיית התיישנות התביעה.

למרות הזמן הרב שמאפשר החוק להגיש את התביעה במקרים של רשלנות רפואית בלידה, אין זה רצוי להמתין עם הגשת התביעה זמן רב מידיי שכן ככל שהזמן עובר, עולה הסיכון שהראיות החשובות אשר מרכיבות את התיק, כגון המסמכים הרפואיים וכו', יאבדו או "יעלמו" מהתיק הרפואי והדבר יקשה יותר על ניהול התביעה.

אי לכך, מומלץ לכל הורה, אשר חושב שיש סיכוי, כי ילדו סובל מפגיעה כלשהי כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך לידתו, לפנות בהקדם האפשרי לקבלת ייעוץ מעו"ד העוסק ומתמחה בתחום הרשלנות הרפואית בכלל והרשלנות הרפואית בלידה בפרט, שכן מאחר ומבחינה סטטיסטית, קיים סיכוי גבוה שאכן מדובר ברשלנות רפואית, ייתכן מאד ומגיע לילד הניזוק פיצוי כספי רב אשר יכול לעזור לו ולהוריו לנהל את אורח חייו באופן הראוי ביותר והמתאים לנכותו ולצרכיו הרפואיים, השיקומיים, התפקודיים וכד'.

חשוב לציין כי בדיקת הנושא והשאלת הרשלנות הרפואית ע"י עו"ד מומחה, בדרך כלל אינה כרוכה בתשלום שכר טרחה לעורך הדין ועל כן, גם מי שהפרוטה אינה מצויה בכיסו, יכול לברר את זכויותיו ואפשרותו לתבוע את מי שגרם לנזקיו. עורך הדין שאליו מופנה בתיק לבדיקה, יוכל לתת לניזוק או להוריו את הערכתו בנוגע לקיומה של רשלנות רפואית ורק במידה ואכן יסתבר כי התקיימה רשלנות שכזו במקרה הנדון, ימליץ על אופן המשך הטיפול בתיק.

*הכותב הינו בעל משרד עורכי דין העוסק בייצוג נפגעים בגין רשלנות רפואית בלידה.