כספי הפיצויים ממתינים בקופת הביטוח הלאומי איך לבצע איחוד נכויות שנקבעו בעקבות פגיעות בעבודה

*מאת עו"ד תומר בכר

 

 

 

כידוע בכל פעם שאדם נפגע בתאונת עבודה, והתאונה הוכרה ע"י המוסד לביטוח לאומי, קיימת בפניו הזכות לבקש להיבדק ע"י ועדה רפואית במסגרת מחלקת נפגעי עבודה של המוסד לביטוח לאומי.

 

במידה והועדה הרפואית הנ"ל קובעת כי הנפגע נותר בנכות כלשהי, מקבל הנפגע פיצוי כספי. אם הנכות שנקבעה הינה בשיעור של מתחת ל-20% לצמיתות, יקבל הנפגע תשלום חד פעמי כפיצוי (מענק נכות), ואם מדובר בנכות בגובה 20% ומעלה, יקבל הנפגע פיצוי בצורת גמלה חודשית קבועה היכולה להמשך לאורך כל חייו.

 

אולם, קיימים מקרים רבים בם אדם נפגע במספר תאונות עבודה, ובכל פעם קובעת לו הועדה הרפואית נכות שהינה מתחת ל-20% לצמיתות, כך שכל פעם הוא מקבל מענק נכות חד פעמי בלבד, וזאת למרות שסך כל הנכות שממנה הוא סובל כתוצאה מפגיעות בעבודה, עוברת את סף ה-20% לצמיתות.

 

במקרים כאלו, רשאי הנפגע לפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה לאחד את הנכויות שנקבעו לו במסגרת ענף נפגעי עבודה. לאחר אישור הבקשה ע"י המוסד לביטוח לאומי, יוזמן הנפגע להיבדק ע"י ועדה רפואית פעם נוספת בכדי שזו תוכל לקבוע לו את הנכות הכוללת, ובמידה ואכן נכותו תהיה גבוהה מ-20% לצמיתות, יתחיל הנפגע לקבל גמלת נכות חודשית.

 

רבים המקרים בהם הציבור כלל אינו מודע להליך זה ועקב כך אינו מנצל את זכויותיו ומפסיד כסף רב. הסכומים יכולים להגיע למאות אלפי שקלים לאורך כל תקופת חייו של הנפגע.

 

אשר על כן, מומלץ לנפגעים אשר נקבעו להם נכויות במסגרת ענף נפגעי עבודה במוסד לביטוח לאומי בגין מספר תאונות עבודה, לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הנזיקין בכלל והביטוח הלאומי בפרט, על מנת שיוכלו להבטיח את מימוש מלוא הזכויות המגיעות להם וקבלת כל הכספים הממתינים להם בקופת המוסד לביטוח לאומי.

 

 

*הכותב הינו עו"ד העוסק בנזיקין ובייצוג תובעים שנפגעו כתוצאה מתאונות ומרשלנות רפואית.

*האמור לעיל אינו בגדר ייעוץ משפטי ואינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בצורה כלשהי.

     ליצירת קשר עם עו"ד תומר בכר לחץ כאן