איך ניתן לדעת שילדך נפגע מרשלנות רפואית במהלך לידתו ?

*מאת עו"ד תומר בכר

כשליש מן התביעות המוגשות לבתי המשפט בישראל בנושא רשלנויות רפואיות, הינן בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה.

ואולם, איך ההורים לילד שנולד עם פגיעה גופנית, יכולים לדעת מה גרם לפגיעה, והאם היא נגרמה כתוצאה מרשלנות רפואית כלשהי או לא? התשובה היא שלמרבה הצער ברוב המקרים, לא יוכלו ההורים לגלות בכוחות עצמם שילדם נפגע כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך לידתו, שכן ברור שהרופאים הרשלנים לא יבואו מעצמם להורים ויודו בפניהם על כך שהתרשלנו במתן הטיפול הרפואי לילדם שזה עתה נולד, ועקב כך גרמו לו לנזקים קשים ובלתי הפיכים אשר מהם יסבול כל חייו.

אי הידיעה על כך שנזקיו של הילוד נגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית, משמעותה כמובן שההורים לא יודעים שיש באפשרותם לפתוח בהליכים משפטיים לקבלת הפיצויים המגיעים להם ולילדם הפגוע בעקבות הנזקים שנגרמו להם. מה גם, שעל ידי כך שלא מוגשת תביעת פיצויים, הרופא והמוסד הרפואי שהתרשל במתן הטיפול, ממשיך לעבוד ולתפקד באותה הצורה וייתכן מאד שבעקבות זאת גורם נזקים רפואיים לילודים נוספים.

מאחר וכאמור ברוב המקרים ההורים לבדם אינם יכולים לדעת בוודאות אם התקיימה רשלנות רפואית במהלך הלידה, מומלץ מאד לכל הורה שלו ילד פגוע מלידה, לגשת ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום הרשלנות הרפואית. עו"ד שכזה, ישמע את סיפור המקרה מן ההורים, יבדוק את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים ויתייעץ בנושא עם רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה והמיילדות, על מנת לגבש בסופו של דבר המלצה בדבר אופן המשך הטיפול בנושא. רק אם לאחר בדיקת העניין, יסתבר שהנזקים נגרמו כתוצאה מרשלנות הרופאים, יומלץ להורים להמשיך בהליך של תביעה. לעומת זאת, אם יסתבר שלא הייתה כל רשלנות באופן טיפולם של הרופאים, הרי שהטיפול המשפטי יסתיים.

אשר על כן, מומלץ לכל הורה אשר יש לו ילד פגוע מלידה, לבדוק עם עו"ד מומחה לתחום הרשלנות הרפואית, את האפשרות שנזקי הגוף מהם סובל ילדו, נגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית כלשהי במהלך לידתו ו/או בסמוך לה, שכן יש להניח שבמקרים רבים יסתבר שאכן רשלנות רפואית היא זו שגרמה לנזק והפיצויים במקרים אלו הינם גבוהים ביותר. את הבדיקה של הנושא רצוי לערוך בהקדם האפשרי על מנת שלא להסתכן בכך שמסמכים רפואיים רלוונטיים יאבדו, או שפרטים חשובים ישכחו מזיכרונם של ההורים.

*הכותב הינו בעל משרד עורכי דין העוסק בייצוג נפגעים בגין רשלנות רפואית בלידה.

 ליצירת קשר עם עו"ד תומר בכר לחץ כאן