Search  
Saturday, October 31, 2020 ..:: עורך דין פלילי » מאמרים »  דיני מיסים, מיסוי בינלאומי ::..   Login

פורטל עורך דין ועוד Lawdinet נועד לאפשר לך, הלקוח, לבחור עורך דין המתאים לך ביותר, על בסיס פרופיל מקצועי מפורט, הכולל תמונה, תחומי התמחות וישובי פעילות !
הפורטל משמש כבמה לפרסום עורכי דין פליליים, אינו ממליץ על עורך דין כזה או אחר, כאשר האחריות המלאה והבלעדית על נכונות ו/או דיוק המידע המפורסם בפורטל
לרבות פרטי עורכי הדין, כל מידע המפורסם מטעמם וזכויות היוצרים בגין תמונות / תיאורים ומאמרים המפורסמים מטעמם, היא של עורכי הדין ושלהם בלבד. עורכי הדין
והם בלבד נושאים באחריות לשירותים המוצעים וניתנים על ידם ולפורטל אין כל אחריות בגינם. פניה לעורך דין תועבר לעורך דין מתאים אחד או יותר.
למידע נוסף יש לעיין בתנאי השימוש.

אתרי משפט:
עורך דין תעבורה, תאונת עבודה, עורך דין משפחה יעקב בלס, משרד חקירות, Sitemap

 מאמרים בדיני מיסים Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, December 01, 2006

 

הונג קונג - היבטי מיסוי על קצה המזלג( חלק א')

 

מאת: אריה ליבוביץ, עו"ד[1]

מבוא

הונג קונג הינה לשעבר מושבה בריטית (עד יולי 1997) אשר והשבה בפועל לשלטונה של סין אלא שעדיין מתקיימת בה פעילות אוטונומית רבה אשר. נהוג לכנות מצב זה כ-"מדינה אחת שתי שיטות". בפועל ממשיכה הונג קונג לקיים מערכת משפט עצמאית וכן לקיים מטבע ומכס נפרדים.

כפועל יוצא מן השלטון הבריטי ומן התנאים החופשיים יחסית השוררים בה בהשוואה לשאר מחוזות המשטר הסיני, הפכה הונג קונג למרכז עסקי ובנקאי כיוון שרבות מן החברות הפעילות באסיה בוחרות לשים בה את המרכז שלהן. ישראל אינה שונה בכך.

על אף היותה של הונג קונג מדינת on shore רבים תופסים אותה כמדינת off shore חלק מן הסביות לכך שהינן חלק מיתרונותיה של הונג קונג הן: הטלת המס על פי העיקרון הטריטוריאלי, שיעורי מס נמוכים במיוחד, מספר סוגי המס המוטל במדינה הינו נמוך במיוחד.

רבים מאנשי העסקים הפעילים באסיה כיבואנים, יצואנים או ככלל כאנשי עסקים המחפשים השקעות מקימים את המרכז העיסקי שלהם (המטה ) בהונג קונג. מסיבה זו יש חשיבות רבה להכרת היבטי המס הכלולים בפעילות כאמור ולו על קצה המזלג.

הטלת המס בהתאם לעיקרון הטריטוריאלי ושיעורי המס (profits tax)

הונג קונג אינה מטילה מס על רווחים בהתאם למקום מושבו של מפיק הרווח (כך לדוגמא הנוהג בישראל, מאז תיקון 132 לפקודה), אלא בהתאם למקום הפקת הרווח. משמע האם הרווח הופק בהונג קונג. כך יוצא שהונג קונג אינה מטילה מס אלא על רווחים מפעילות מסחרית בהונג קונג כך שהרוו הופק בהונג קונג. לעניין זה אין רלבנטיות למקום המושב של המפיק הרווח כמו כן אין משמעות לשאלה האם רווחים אלו ממוסים במקום אחר.

בהונג קונג קיימים מס' כללי מקור לצורך קביעת מקום הפקת ההכנסה ולא כאן המקום לסוקר אותם. בקצרה נציין, מיקומו של מרד אינו מעיד בדווקא על מקום הפקת ההכנסה. מנגד מקום המשא ומתן והחתימה על החוזה מהווים בדר"כ אינדקציה למקום הפקת הרווח, אך גם לכך קיימים פתרונות יצירתיים.

שיעורי המס בהונג קונג הינם נמוכים במיוחד. חברות משלמות מס בשיעור 16% וגופים אחרים שאינם מאוגדים משלמים שיעור מס של כ-15%. יחד עם זאת קיימים סוגי הכנסה (דוגמת ריבית וכו') וסוגי פעילות להם קיימים שיעורי מס אחרים

מס רכוש (על מקרקעין)

בהונג קונג בדומה למדינות נוספות קיים מס על נדל"ן. שיעור המס עומד על 15% מתוך רווחי ההשכה השנתיים (ללא ניכויים). יחד עם זאת חברה רשאית לנכות ממס ההכנסה אותו היא משלמת את ההוצאות אותן הוציאה לרכישת הנדל"ן.  כמו כן קיימים סוגים של בניימינים/מקרקעין שאינם מתחייבים במס, המדובר בנדל"ן השייך לממשלות זרות (לדוגמא שגרירויות), גופים המשלמים מסה כנסה בגין הכנסות השכירות הללו, וכן מלכ"רים שונים. נציין כי חברה זרה אינה יכולה להיות בעלת נדל"ן בהונג קונג אלא אם נרשמה כחברה זרה בהונג קונג

מס בולים

קיים מס בולים בהונג קונג

מע"מ

כיום אין בהונג קונג מע"מ או מס מכירות. יחד עם זאת רשויות המדינה מודעות לבעיה שבסיס המס שלהם הינו צר וגביית המיסים אינה גדולה. מסיבה זשו כבר מספר שנים מדברים בהונג קונג על פיתוח ואימוץ של מס על מכירות טובין ושירותים (מעין מס עקיף). מס כאמור טרם אומץ על ידי הממשל, אך כדאי לקחת אפשרות זאת בחשבון שעה שמחליטים על פעילות באזור זה.

אמנות למניעת כפל מס:

לאור העקרון הטריטוריאלי לעניין הטלת המס אשר שולט בהונג קונג הרי שבאופן טבעי לא נצרכה הונג קונג לחתום על אמנות מס רבות. כמו כן לאור עצמאות מערכת המס בהונג קונג הנפרדת מזו של סין, הרי שלחתימת אמנות מס על ידי הונג קונג אין השפעה על מערכת המס הסינית וכן גם בכיוון ההפוך.

יחד עם זאת החל משנת 2001 החלה הונג קונג לחתום על מס' אמנות מס עם מדינות שונות אך אמנות אלו אינן תואמות את המודלים המוכרים לנו דוגמת מודל ה-OECD, האו"ם וארה"ב. אמנות אלו עוסקות בעיקר ברווחים ממיזמי תחבורה אווירית ימית וכדומה. אמנות מס מסוג זה נחתמו עם בריטניה (2001), נורווגיה (2003) ועוד (גרמניה, סרי לנקה ועוד). אמנות מס רחבות ומקיפות יותר נחתמו על ידי הממשל בסינגפור עם מדינות דוגמת בלגיה ותאילנד. ישחות על חתימת אמנות מס נוספות נערכות עם מדינות אסייתיות שונות (דוגמת ויאטנם) וכן מדינות שונות החברות בארגון המדינות של ה-OECD.

 ליצירת קשר עם עו"ד אריה ליבוביץ- לחץ כאן[1] עו"ד, עוסק במיסוי בינלאומי (כולל הקמת חברות זרות) מיסוי נאמנויות (והקמתן), מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף תכנון מס בצוואות וירושת, הכל לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיזמי אינטרנט, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן (Relocation) של יחידים וחברות ועוד.

מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה של אמנות המס של ישראל"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב' (עם אלתר); '"חוק מס הבולים" (עם שרון); "מיסוי נאמנויות" (עם אלתר); סדרת ספרי מס ערך מוסף (עם שרון); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". בעל מדור קבוע בעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים, בעיתונות הכתובה ובאתרי אינטרנט; מרצה בלשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. חבר ועדות המיסים, המכס והמע"מ בלשכת עורכי הדין

Previous Page | Next Page
      
 דיני מיסים- אינדקס נושאים Minimize
  
עורך דין ועוד- סימן מסחר רשום- Copyright 2006 by Iris Almog   Terms Of Use  Privacy Statement