Search  
Saturday, October 31, 2020 ..:: עורך דין פלילי » מאמרים »  דיני מיסים, מיסוי בינלאומי ::..   Login

פורטל עורך דין ועוד Lawdinet נועד לאפשר לך, הלקוח, לבחור עורך דין המתאים לך ביותר, על בסיס פרופיל מקצועי מפורט, הכולל תמונה, תחומי התמחות וישובי פעילות !
הפורטל משמש כבמה לפרסום עורכי דין פליליים, אינו ממליץ על עורך דין כזה או אחר, כאשר האחריות המלאה והבלעדית על נכונות ו/או דיוק המידע המפורסם בפורטל
לרבות פרטי עורכי הדין, כל מידע המפורסם מטעמם וזכויות היוצרים בגין תמונות / תיאורים ומאמרים המפורסמים מטעמם, היא של עורכי הדין ושלהם בלבד. עורכי הדין
והם בלבד נושאים באחריות לשירותים המוצעים וניתנים על ידם ולפורטל אין כל אחריות בגינם. פניה לעורך דין תועבר לעורך דין מתאים אחד או יותר.
למידע נוסף יש לעיין בתנאי השימוש.

אתרי משפט:
עורך דין תעבורה, תאונת עבודה, עורך דין משפחה יעקב בלס, משרד חקירות, Sitemap

 מאמרים בדיני מיסים Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, November 10, 2006

 

השקעה בנדל"ן / דירות על ידי ישראליים בחו"ל (חלק ב')

השקעה במדינות אמנה – השפעת ההסדרים הקבועים באמנות מס של ישראל על מקום ההשקעה

 

אריה ליבוביץ, עו"ד[1]
משרד אריה ליבוביץ ושות'


במאמר זה נעסוק בקצרה בהשפעות המס הקיימות לאמנות מס עליהן חתומה ישראל, כאשר נכסי המקרקעין מצויים במדינות אמנה. מהן מדינות אמנה? אלו מדינות אשר ישראל חתומה עימן על אמנת מס אשר הינה הסכם בינלאומי העוסק בחלוקת זכויות המיסים בין המדינות.

ללא ספק בכל השקעה גדולה שרווח צפוי בצידה (הכנסה פסיבית או עסקית) קיים מקום נכבד לשיקולי המס של העסקה ולהשפעתם על כדאיותה בהתאם לאחוז הרווח הנותר בידי המשקיע.

שני ההסדרים העיקריים הנוגעים לעסקאות נדל"ן הנעשות במדינות אמנה הינם ההסדרים הקבועים בסעיפים 6 ו-13 לאמנת המודל של ה-OECD בקצרה נציין כי אמנה זו הינה מעין נוסח המשמש "תבנית" ראשונית לאמנות מס רבות. נוסח זה נוצר על ידי ארגון ה-OECD  המאגד את המדינות המתועשות. כהערה צדדית נציין כי קיימים גם מודלים נוספים לאמנות מס, שני הידועים שבהם הם מודל האו"ם ומודל ארה"ב.


סעיף 6 לאמנת המודל עוסק בהכנסה ממקרקעין. במקביל ברבות מאמנות המס של ישראל מצוי סעיף מקביל גם כן בסעיף 6 לאמנה. סעיף 6 עוסק בהכנסה ממקרקעין של תושב מדינה מתקשרת אחת ממקרקעין שלו, המצויים במדינה המתקשרת האחרת. ההכנסה בה מדבר הסעיף הינה הכנסה שאינה הונית. דוגמת השכרת המקרקעין ואף הכנסה ממקרקעין המשמשים לביצוע שירותים אישיים של עצמאי
[1]. הגדרת מקרקעין לעניין זה באמנות המס נעשית בדרך כלל על ידי הפניה לדין הפנימי באותן מדינות כאשר לרוב כבר האמנה עצמה מרחיבה את משמעותו של מונח זה גם לנכסים הנלווים למקרקעין דוגמת משק חי וציוד המשמשים בחקלאות, ייעור ועוד[2].  במקביל קובעים הסדרי האמנה גם חזקות שליליות משמע מה לא יראו כמקרקעין. לרוב קובעות אמנות המס של ישראל כי לא יראו סירות ואוניות כמקרקעין אך גם לכלל זה קיימים לפעמים (ראו לדוגמא את אמנות המס של ישראל עם יפן פינלנד ודרום קוריאה שלא כוללות חזקה שלילית של סירות).

בהתאם להסדר המיסווי הקבוע ברוב רובן של אמנות המס עליהן חתומה ישראל הרי שלמדינת המקור (הכונה לעניין מקרקעין בדר"כ – מדינת הסיטוס), קיימת זכות מיסוי ראשונית בגין ההכנסה המופקת מן המקרקעין בעוד למדינה השניה קיימת זכות מיסוי משלימה. שתי המדינות שההסדר עימן החורגות מהסדר זה הינן צרפת ושוודיה. אמנות המס של שתי מדינות אלו עם ישראל קובעות זכות מיסוי בלעדית למדינת המקור שמשמעותה למעשה פטור ממס במדינת המושב של בעל המקרקעין.  


עתה לאחר שסקרנו את ההסדר הקבוע בסעיף 6 לאמנת המודל נפנה לדיון בסעיף 13 לאמנת המודל אותו הזכרנו לעיל. סעיף 13 לאמנת המודל של ה-
OECD ובקביל ברוב אמנות המס של ישראל דן בחלוקת הזכויות ברווחי הון[3]. סעיף 13(1) דן ברווחי הון מ"העברת מקרקעין (alienetion)". בהתאם להסדר הקבוע באמנת המודל כמו גם ברוב אמנות המס של ישראל הרי שלמדינת המקור היא מדינת הסיטוס קיימת זכות מיסוי ראשונית בגין רווחי ההון המופקים מהעברת המקרקעין. מנגד למדינת מושבו של בעל המקרקעין קיימת זכות מיסוי משלימה בגין רווחים אלו. יחד עם זאת כמו לעניין סעיף 6 לאמנת המודל הרי שגם במקרה זה קיימות מס' אמנות מס שישראל חתומה עליהן החוגרות מן ההסדר האמור ולכן הן יכולות לשמש פתח לתכנוני מס מחד ותמריץ להשקעה בנדל"ן באותן מדינות מאידך (כמובן בכפוף לשיעורי המס המקומיים). שתי המדינות שהאמנה שנחתמה בינן לבין ישראל קובעת הסדר חריג להסדר הקבוע בסעיף 13 (1) לאמנת המודל של ה-OECD  הינן שוודיה ויוון. אמנות אלו קובעות זכות מיסוי בלעדית למדינת המקור שמשמעותה הינה למעשה פטור ממס במדינת המושב. נציין כי חלק מן האמנות קובעות הסדרים מהסדרים שונים ביחס לחברות מקרקעין ומכירת המניות בחברות כאמור. בנושא זה נדון במאמר נפרד. 


[1] עו"ד, עוסק במיסוי בינלאומי (כולל הקמת חברות זרות) מיסוי נאמנויות (והקמתן), מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף תכנון מס בצוואות וירושת, הכל לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיזמי אינטרנט, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן (Relocation) של יחידים וחברות ועוד.

מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה של אמנות המס של ישראל"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב' (עם אלתר); '"חוק מס הבולים" (עם שרון); "מיסוי נאמנויות" (עם אלתר); סדרת ספרי מס ערך מוסף (עם שרון); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". בעל מדור קבוע בעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים, בעיתונות הכתובה ובאתרי אינטרנט; מרצה בלשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. חבר ועדות המיסים, המכס והמע"מ בלשכת עורכי הדין (ליצירת קשר לחץ כאן)

 [2]  לאמנות מס של ישראל בהן אין הרחבה  - חזקה חיובית החלה גם על שירותיו של עצמאי ראו אמנות המס של ישראל עם ברזיל ולוכסנבורג(יחד עם זאת אמנות אלו קובעות הסדר מיסוי נפרד ביחס למיסוי הכנסותיו של עצמאי משירותים מקצועיים)

[3]  גם להסדר זה קיימים חריגים: ראו לדוגמא את אמנת המס של שיראל עם הלרוס שם לא קיימת ההרחבה של חזקות חיוביות הקובעות מה יראו כמקרקעין ללא תלות בדין הםנימי. כן ראו את אמנת המס עם גרמניה הקובעות שמניות בחברה שכל נכסיה הם אך ורק מקרקעין יראו אותן כמקרקעין . כמו כן קיימת הרחבה של חזקות חיוביות לעניין ציוד לדיג באמנות המס עם אוזבקיסטאן וטורקיה ועוד.

[4]               ראו בשונה ולדוגמא את אמנות המס של ישראל עם אנגליה, ארה"ב, גרמניה ועוד בהם ההסדר למיסוי רווחי הון אינו מופיע בסעיף 13 לאמנה.

Previous Page | Next Page
      
 דיני מיסים- אינדקס נושאים Minimize
  
עורך דין ועוד- סימן מסחר רשום- Copyright 2006 by Iris Almog   Terms Of Use  Privacy Statement