Search  
Saturday, October 31, 2020 ..:: עורך דין פלילי » מאמרים »  דיני מיסים, מיסוי בינלאומי ::..   Login

פורטל עורך דין ועוד Lawdinet נועד לאפשר לך, הלקוח, לבחור עורך דין המתאים לך ביותר, על בסיס פרופיל מקצועי מפורט, הכולל תמונה, תחומי התמחות וישובי פעילות !
הפורטל משמש כבמה לפרסום עורכי דין פליליים, אינו ממליץ על עורך דין כזה או אחר, כאשר האחריות המלאה והבלעדית על נכונות ו/או דיוק המידע המפורסם בפורטל
לרבות פרטי עורכי הדין, כל מידע המפורסם מטעמם וזכויות היוצרים בגין תמונות / תיאורים ומאמרים המפורסמים מטעמם, היא של עורכי הדין ושלהם בלבד. עורכי הדין
והם בלבד נושאים באחריות לשירותים המוצעים וניתנים על ידם ולפורטל אין כל אחריות בגינם. פניה לעורך דין תועבר לעורך דין מתאים אחד או יותר.
למידע נוסף יש לעיין בתנאי השימוש.

אתרי משפט:
עורך דין תעבורה, תאונת עבודה, עורך דין משפחה יעקב בלס, משרד חקירות, Sitemap

 מאמרים בדיני מיסים Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, November 10, 2006

 

 (תכנון מס) הורשה של דירת מגורים וחלוקת העיזבון (חלק א')

 

מאת: אריה ליבוביץ, עו"ד[1]

כפי שרכישת דירה הינה מעשה נפוץ במחוזותינו וכמעט שכל משפחה מחזיקה ברשותה ובבעלותה דירת מגורים, הרי שבאופן טבעי לאחר 120 הופכת הורשת הדירה גם היא לדבר נפוץ.

יחד עם זאת על אף שהמדובר בנכס המרכזי, החשוב והיקר ביותר, בדרך כלל, בחייה של כל משפחה (וכל יורש ומוריש), הרי שהמחשבה לפיה כדאי לבדוק את היבטי המס של הצוואה הנכתבת, לרוב אינה עוברת בראשם של המורישים.

הללו מבקשים לכתוב צוואה פשוטה וזולה, מוצאים בקלות עו"ד שתמורת מאות שקלים בלבד יכתוב צוואה פשוטה, בדרך כלל כזו הקובעת כי נכסי המוריש יתחלקו בחלקים שווים בין היורשים ומסתפקים בכך.

אלא שכתיבת צוואה כאמור ללא בחינת היבטי המס הכלולים בה עשויה להביא להפסדים של אלפי עד עשרות אלפי דולרים בידי היורשים. המצווה – המוריש, אינו חש בבעיה היות ובזמן חלוקת העיזבון, הוא כבר מת ואינו מבחין בהפסד של נכסיו, והיורשים מנגד לא יכלו גם כך להשפיע על הצוואה כיוון שלרוב עובר לפטירת המוריש אין הם יודעים אם נכתבה צוואה ואם כן מה תוכנה.

כפי שנראה להלן, גם בעניין זה חל הכלל המוכר לפיו "זול עולה ביוקר". הורשת דירה או חלק מדירה למי שהינו בעל דירה או לילדו של אותו בעל דירה עשויה להביא לכך שהללו לא יהיו זכאים לפטור ממס שבח במכירה ומכאן שיתחייבו במס שבח, לחילופין בכדי להימנע מן החיוב במס יאלצו לדחות את מכרית הידרה/חלקם בדירה לשנים רבות. חיוב מס כאמור היה יכול להימנע באמצעות תכנון נכון  של הצוואה.

ברשימותינו הבאות נעמוד על כללי מס שבח לעניין הורשה, על הבעיות שעשויות להיווצר במסגרת הליך ההורשה וכן על הפתרונות האפשריים והשיקולים שיש לשקול כבר בשלב כתיבת הצוואה. כמו כן נראה שבהתאם לכללי שנקבעו בחקיקה, לפעמים ניתן לתקן טעויות בתכנון הירושה בצוואה, גם במועד חלוקת הנכסים עצמם (שימוש במזומן המצוי בין נכסי העיזבון, החלת הכלל לפיו יורש רשאי להסתלק מירושתו ועוד).

לסיכום המלצתנו הראשונה הינה לא לחסוך במועד כתיבת הצוואה. רצוי מומלץ וחשוב להתייעץ עם אדם הבקי בדיני המס בכדי לכתוב צוואה נכונה, גם מהיבטי המס.  עלות ש עד אלף אלפיים דולר לכתיבת צוואה צפויה להתגלות כחיסכון של אלפים רבים של דולרים אצל היורשים, לאחר 120.    

 
ליצירת קשר עם עו"ד אריה ליבוביץ- לחץ כאן

[1] עו"ד, עוסק במיסוי בינלאומי (כולל הקמת חברות זרות) מיסוי נאמנויות (והקמתן), מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף תכנון מס בצוואות וירושת, הכל לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיזמי אינטרנט, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן (Relocation) של יחידים וחברות ועוד.

מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה של אמנות המס של ישראל"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב' (עם אלתר); '"חוק מס הבולים" (עם שרון); "מיסוי נאמנויות" (עם אלתר); סדרת ספרי מס ערך מוסף (עם שרון); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". בעל מדור קבוע בעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים, בעיתונות הכתובה ובאתרי אינטרנט; מרצה בלשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. חבר ועדות המיסים, המכס והמע"מ בלשכת עורכי הדין (ליצירת קשר לחץ כאן)

 

Previous Page | Next Page
      
 דיני מיסים- אינדקס נושאים Minimize
  
עורך דין ועוד- סימן מסחר רשום- Copyright 2006 by Iris Almog   Terms Of Use  Privacy Statement