Search  
Thursday, July 09, 2020 ..:: עורך דין פלילי » מאמרים » הוצאה לפועל, פשיטת רגל, כינוס נכסים- מאמרים ::..   Login

פורטל עורך דין ועוד Lawdinet נועד לאפשר לך, הלקוח, לבחור עורך דין המתאים לך ביותר, על בסיס פרופיל מקצועי מפורט, הכולל תמונה, תחומי התמחות וישובי פעילות !
הפורטל משמש כבמה לפרסום עורכי דין פליליים, אינו ממליץ על עורך דין כזה או אחר, כאשר האחריות המלאה והבלעדית על נכונות ו/או דיוק המידע המפורסם בפורטל
לרבות פרטי עורכי הדין, כל מידע המפורסם מטעמם וזכויות היוצרים בגין תמונות / תיאורים ומאמרים המפורסמים מטעמם, היא של עורכי הדין ושלהם בלבד. עורכי הדין
והם בלבד נושאים באחריות לשירותים המוצעים וניתנים על ידם ולפורטל אין כל אחריות בגינם. פניה לעורך דין תועבר לעורך דין מתאים אחד או יותר.
למידע נוסף יש לעיין בתנאי השימוש.

אתרי משפט:
עורך דין תעבורה, תאונת עבודה, עורך דין משפחה יעקב בלס, משרד חקירות, Sitemap

 הוצאה לפועל, פשיטת רגל, כינוס נכסים- מאמרים Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Tuesday, July 31, 2007

 

הליך פשיטת רגל


מאת:עו"ד חן שטיין 

 

פשיטת רגל הינה הליך משפטי המתנהל במשרדי כונס הנכסים הרשמי, אשר יכול לחול על כל אדם שהינו מעל גיל 18 וחובותיו עומדים על סך של למעלה מ – 13,177 ₪ (סכום המתעדכן מעת לעת). במסגרת ההליך יכול ויפרד החייב מנכסיו לצורך תשלום חובותיו.  

 

לרוב, החייב אשר מגיע לשלב של פשיטת רגל אינו מחזיק בכל נכסים, והליך פשיטת רגל מסייע לו "להיפטר" מכל חובותיו ולקבל חסינות מפני הליכים משפטיים המופעלים כנגדו ע"י נושיו. כך למעשה הליך פשיטת רגל מסייע לאדם הנקלע לחובות אימתניים לעצור את כדור השלג, להשאיר את החובות מאחוריו ולהתחיל חיים חדשים.

 

 

בקשה למתן צו כינוס

הליך פשיטת רגל מתחיל בבקשה המוגשת לכונס הנכסים הרשמי, אשר מפרטת את מצבו הכלכלי של החייב, נכסיו במידה שיש, טופס ויתור על סודיות המאפשר לגורמים המתאימים לקבל מידע על נכסי החייב וחיוביו, חובותיו ותצהיר המספר את השתלשלות האירועים אשר הביאה את החייב למצבו כפי שהוא. לעיתים מוצא לנכון נציג הכונס הרשמי לדרוש מסמכים נוספים אותם יש להשלים, ולאחר מכן יינתן האישור לגשת לבית המשפט המחוזי לצורך פתיחת תיק פשיטת רגל.

בשלב הבא יגיש החייב בקשה לבית המשפט המחוזי באותו מחוז לקבלת צו כינוס. לאחר חקירת יכולת במשרדי הכנ"ר (חקירת היכולת לא מתקיימת בכל המחוזות וישנם מחוזות שקובעים צו תשלומים אך ורק על פי המסמכים שהחייב צירף.

 

לצו הכינוס שתי מטרות:

 

האחת- הגנה של נכסי החייב מפני הליכים אחרים שמופעלים נגדו במסגרת הוצאה לפועל בתיקים פרטניים.

השנייה- הגנה על הנכסים מפני החייב עצמו כדי שלא "יבריח נכסים" מהנושים.

עם מתן צו הכינוס מעוכבים כל ההליכים נגד החייב בהוצל"פ.

 

 בקשה מטעם הנושה

 

נושה אשר רוצה להגיש בקשה למתן צו כינוס נגד חייב צריך כי יעמוד לזכותו חוב של למעלה מ-  65,885 ₪ (סכום המשתנה מדי תקופה) אשר נפסק לזכותו במסגרת תיק הוצאה לפועל או בפסק דין סופי.

על מנת להגיש בקשה לפשיטת רגל מטעם הנושה הוא צריך להגיש בקשה להמצאה של התראת פשיטת רגל ולצרף לה תצהיר, ובית המשפט יחליט אם לאשר את הבקשה או לדחותה. אם יאשרה- יבקש מהנושה להמציאה לחייב.

במידה והחייב לא יפרע את חובו בתוך 7 ימים מיום שהומצאה לו הבקשה, אזיי יהיה רשאי הנושה להגיש בקשה לפשיטת רגל.

זה המקום להדגיש כי מי שמגיש את הבקשה משלם את האגרה העומדת היום על סך של 2,304 ₪, דבר אשר מרתיע נושים רבים.

 

 כינוס אסיפת נושים

 

לאחר מתן צו כינוס מכונסת אסיפת נושים של החייב ובה מחליטים בעניין עתידו של ההליך ומציעים אדם שישמש בתפקיד נאמן לנכסי החייב. בהתאם להחלטות אסיפת הנושים מוגשת לבית המשפט בקשה להכרזת החייב כפושט רגל ולמינוי נאמן לנכסיו.

מקרה נוסף אשר מתקיים במהלך אסיפת נושים נקרא "הסדר נושים". הליך זה הינו "הסכם פשרה" שהגיעו כלל הנושים עם החייב. במקרה זה, שבו הצעת החייב לשלם סכום כסף לכלל הנושים מתקבלת ע"י כל הנושים מפסיק הליך פשיטת הרגל.  

תפקידו של הנאמן הוא לממש את נכסי פושט הרגל, במידה שיש, ולחלק אותם בין הנושים בהתאם לקבוע בחוק. כמו כן במסגרת תפקידיו של הנאמן עליו לחקור את הנסיבות שגרמו לפשיטת הרגל ולבחון האם פושט הרגל הסתבך בתום לב, או שמא העלים נכסים מנושיו.

 

צו הפטר

 

השלב הסופי והמיוחל בהליך הינו הפנייה לבית המשפט המחוזי בבקשה שיתן צו הפטר אשר יפטור את החייב מכל חובותיו, וצו זה מסיים למעשה את ההליך.

צו ההפטר יינתן רק לאחר שנשלמו הליכי פשיטת הרגל, או במסגרת הסדר של פושט הרגל עם הנושים.

 

בהליך ארוך ומייגע זה של פשיטת הרגל ישנו צורך מהותי וחשיבות עצומה לליווי החייב ע"י עו"ד מקצועי השולט ברזי החוקים והנהלים, על מנת להימנע מטעויות העלולות אף לשלול את ההכרזה על החייב כ"פושט רגל".

 

                                             

 

Previous Page | Next Page
תגובות
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
Click here to post a comment
      
עורך דין ועוד- סימן מסחר רשום- Copyright 2006 by Iris Almog   Terms Of Use  Privacy Statement