Search  
Friday, December 13, 2019 ..:: עורך דין פלילי » מאמרים » גישור ::..   Login

פורטל עורך דין ועוד Lawdinet נועד לאפשר לך, הלקוח, לבחור עורך דין המתאים לך ביותר, על בסיס פרופיל מקצועי מפורט, הכולל תמונה, תחומי התמחות וישובי פעילות !
הפורטל משמש כבמה לפרסום עורכי דין פליליים, אינו ממליץ על עורך דין כזה או אחר, כאשר האחריות המלאה והבלעדית על נכונות ו/או דיוק המידע המפורסם בפורטל
לרבות פרטי עורכי הדין, כל מידע המפורסם מטעמם וזכויות היוצרים בגין תמונות / תיאורים ומאמרים המפורסמים מטעמם, היא של עורכי הדין ושלהם בלבד. עורכי הדין
והם בלבד נושאים באחריות לשירותים המוצעים וניתנים על ידם ולפורטל אין כל אחריות בגינם. פניה לעורך דין תועבר לעורך דין מתאים אחד או יותר.
למידע נוסף יש לעיין בתנאי השימוש.

אתרי משפט:
עורך דין תעבורה, תאונת עבודה, עורך דין משפחה יעקב בלס, משרד חקירות, Sitemap

 מאמרים בגישור Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Tuesday, February 06, 2007

 

גישור טרנספורמטיבי 

מאת: עו"ד ברק רובין

 

בני זוג, שניהם או אחד מהם, מגיעים להכרה כי מוטב כי דרכיהם ייפרדו. בוחרים, תודה לאל, לעשות זאת בדרך הגישור.  

נפגשים. מדברים. מקורותיו, הנסתרים לעיתים של הכאב, נגלים לפניהם. זה כואב. לרוב עולים הדברים בפגישות הנפרדות שבין המגשר לצד אחד. המגשר, בהסכמת אותו צד, צריך עתה להפעיל את כישוריו כדי לעשות שימוש נכון במה שעלה ככלי מגשר ומאחד המאפשר הסכמות ולא כגורם מפריד המקצין את הסכסוך. 

 

כעיקרון בסיסי, מטרתו של המגשר אינה להחליט בעבור הצדדים אלא לאפשר להם להחליט בעצמם על בסיס האינטרסים האמיתיים שלהם. כה ידועה הדוגמא לפיה שניים מנהלים מלחמת עולם  על תפוז אחד בא מגשר ושואל האחד: מה אתה באמת רוצה? עונה לו: "אני צמא ורוצה מיץ תפוזים". "יפה, ואתה, מה אתה באמת רוצה?" עונה לו השני: "אני רוצה להכין סוכריות מהקליפות". יפה.

 

לו היו הסכסוכים קלים כמחלוקת שכזו על תפוז, די היה לנו במציאת פתרונות בשיטת הכל מנצחים (WIN WIN), אך, מה לעשות, על פי רוב החיים מורכבים פי כמה. לעיתים לשם הגעה לפתרון נכון של הקונפליקט מוטב ואף נחוץ להעמיק לשורש. לקיים גישור טיפולי-טרנספורמטיבי.

 

הגישור הטיפולי מבוסס על הגישה הטרנספורמטיבית בגישור, שפותחה ב 1994 בארה"ב, ע"י הפרופסורים בוש ופולג'ר, בספרם "THE PROMISE OF MEDIATION”. חשוב להדגיש שלא מדובר בטיפול זוגי אלא הליך גישורי לכל דבר.

על פי גישה זו, יעדי הגישור אינם בהכרח הסכם בין הצדדים אלא בעיקר העצמה של כל צד באופן אישי והכרה של כל צד במקומו וביעדי הצד האחר. בתהליך זה, המגשר, גם אם הוא לא אומר זאת מפורשות, מתמקד בשיקום המסוגלות של כל צד להתמודד עם מה שהחיים מביאים. להיות בסיטואציה – לא מעליה לא מתחתיה.

 

העצמה תאפשר לכל צד לראות בבהירות רבה יותר את יעדיו האמיתיים, את מקורותיו ומשאביו ואת האופציות העומדות לו לשם מימוש יעדים אלו. המגשר מזמין כל צד להגדיר את הקונפליקט שלפניו ולחפש בעצמו אחר פתרונות אפשריים. עבודה זו מקנה לכל צד, ובעיקר לצד, שהקונפליקט גרם לו לאובדן בטחונו העצמי, לאסוף עצמו מחדש ואת אמונו בכוחו ולהתמודד עם המציאות אשר למולו באופן יצירתי. וממקום מודע זה לקבל החלטות, אשר, מטבע הדברים, יהיו הנכונות ביותר בעבורו.

 

אך לא די רק בהעצמה של כל צד בנפרד. שכן שניים לנו ולא אחד ובדרך כלל גם ילדיהם המשותפים, שבעל כורחם הופכים את כל המבנה למורכב ביותר. לשם כך חייבים הצדדים לבסס את ההכרה של כל צד באחר. קבלה, הבנה ואמפטיה לאחר. (אגב, ההכרה של צד במקום בו נמצא האחר היא, כשלעצמה, כלי מעצים לאותו צד). הצדדים נקראים לעשות שימוש ביכולתם הטבעית לראות את האחר, פשוטו כמשמעו. להבין מאיזה מקום הוא רואה את הדברים, להביט בסיטואציה דרך נקודת מבטו. מנקודת מבט זו, לעיתים, צרכיו של האחר, פרשנותו לסיטואציה ופתרונו המוצע לפתע נחזים כאפשריים, גם אם כלל אינו מסכים להם. תוצאת המהלך, אם כן, הלכה למעשה, ביצירת אמפתיה של צד למשנהו. מה גם שהתנסות זו, כשלעצמה, מהווה חוויה מאחדת, ואם נקצין - מכוננת.

 

ומהו בעצם הקונפליקט? ברובד הגלוי, הקונפליקט יוצר פגיעה בתחושת מעמדו והחוזק הפנימי של כל אחד מבני הזוג. הקונפליקט גורם לתחושה של ניכור וניתוק של האחד מבן זוגו ובכך חותר הוא כנגד בסיס הקשר הזוגי שביניהם ובשלביו הקיצוניים מוליכם לפרידה. המקום בו הם נמצאים עתה. אך האם העלמת הקונפליקט תוביל לפתרונו? ניסיון החיים אומר  שלא בהכרח ולעיתים אף בדיוק להפך. במיוחד בגישור לקראת פרידה וגירושין כשרצון הצדדים המשותף הוא להגיע להסכם שיחזיק מעמד לאורך זמן רב.

 

על כן, על פי גישה זו, המגשר מאפשר לקונפליקט להוביל ולהתוות את הדרך, מתוך אמון כי זו גם הדרך לריפוי. אם תרצו: גישור הומיאופטי - דומה בדומה ירפא. מתוך אופטימיות כנה כי הוא, הקונפליקט עצמו, מסוגל להביא לריפוי באופן טבעי. ברובד הנסתר, אם כן, הקונפליקט הוא הפוטנציאל לצמיחה ולטרנספורמציה.

 

במהלך הפגישות המגשר מאפשר לצדדים לבטא רגשות העולים ובאים, שכן רגשות אלה הנם כלי חשוב ביותר לגילוי מה מצוי מאחוריהם. לא מדובר בתהליך פסיכולוגי אלא לבדוק מה הרגשות באים לבטא כאן ועכשיו. לאפשר לקונפליקט להיות נוכח, לחקור את מקורותיו, את הבלבול המבוכה שהוא יוצר ואי הודאות העולה ממנו. בבחינת "בראשית היה תוהו ובוהו".

לתת לכאוס הזה זמן ומקום ולהמשיך בדרך זו מתוך אמונה בסיסית כי הטבע האנושי, ודאי אצל בין בני זוג, גם אם דרכם לסיום הקשר, כולל הן את ראיית האינטרס הצר שלי – התועלת שאני אישית אפיק מהסיטואציה והן, מתוך אהבתי או לפחות רגישות בסיסית, גם ראייה וקבלה של צורכי של האחר, בן זוגי עד לא מכבר. האדם אינו אי העומד בפני עצמו אלא נע הוא בין תחושת האחד לבין חווית הנפרד. הגישור הטרנספורמטיבי נעזר בתנועה המתמדת שבין שני הקטבים הללו כמכשיר להכרה ולהעצמה.  

 

הגישור הטרנספורמטיבי קורא למגשר להיות ער ללא הרף למורכבות תפקידו - מחד מינימליסטי, לאפשר לצדדים להביא את עצמם ולצמצם עד למינימום האפשרי את המקומות בהם דמותו תעמוד, תרתי משמע,  ביניהם ומאידך תפקידו מכריע – להביא באופן מתמיד את הצדדים לנוכחות ומיקוד. נקודת המיקוד שלו אינה בהכרח בתוצאה –הסכם חתום מאושר כדין אלא בבניית הכלים הנכונים לכריתתו ע"י הצדדים. כדי שההסכם, אם ייחתם, יהיה הנכון ביותר בעבורם.

 

לסיכום, הגישור הטיפולי מאפשר פרידה על בסיס צרכים אמיתיים אך בשים לב לנפש האדם, למורכבותו וכמיהתו הטבעית להעצמה והכרה. הסכם העולה מהליך שכזה הנו בדרך כלל ההסכם הנכון ביותר עבור כל הצדדים וקיומו יכול להחזיק מעמד על אף שינוי מזג האוויר התכופים, לשרוד בסערת החיים המשתנים.

 

ליצירת קשר עם עו"ד ברק רובין- לחץ כאן

                        .

Previous Page | Next Page
תגובות
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
Click here to post a comment
      
 גישור-אינדקס נושאים Minimize
    
עורך דין ועוד- סימן מסחר רשום- Copyright 2006 by Iris Almog   Terms Of Use  Privacy Statement